Jeśli miałabym wskazać na jedną z największych rewolucji w świecie content marketingu, których dokonano w ostatnim czasie, to z pewnością wspomniałabym o Chacie GPT. Nie ma co ukrywać, że jego pojawienie się w listopadzie zeszłego roku spowodowało wielki przełom w świecie nowoczesnych mediów. Korzystanie z chatbota opracowanego przez OpenAl pozwala na uzyskanie całkiem sensowych (choć nie zawsze) odpowiedzi na zadane wcześniej pytanie. Czy to oznacza, że Chat GPT może zastąpić ludzką, niezaprogramowaną inteligencję?
Popularność Chatu GPT
Nie bez powodu Chat GPT-3 w ciągu zaledwie kilku dni od publikacji zyskał ponad milionowe grono użytkowników. To świetny wynik – sądzę tak, mając na uwadze dotychczasowe osiągnięcia w świecie sztucznej inteligencji. Dlaczego reakcja na chatbota wykorzystującego model języka GPT-3 wydaje się imponująca? Dane mówią same za siebie i nie sposób odmówić wyjątkowości tej nowoczesnej formie komunikacji, jaką jest Chat GPT. Wiecie, ile czasu potrzebował Netflix, Instagram czy Facebook na zgromadzenie tak licznej rzeszy odbiorców?
- Netflix – 41 msc.
- Instagram – 2,5 msc.
- Facebook – 10 msc.
Robi wrażenie, prawda? Poziom rozwoju Chatu GPT-3, jaki osiągnęli jego twórcy, jest naprawdę wysoki. Chatbot napędzany przez Al wykorzystuje model języka GPT-3. Generuje odpowiedzi na zadane przez użytkownika pytania. I radzi sobie z tym całkiem dobrze – choć nie zawsze. Opisywany model został zaprojektowany na bazie dużych zbiorów danych. Dzięki temu Chatbot potrafi prowadzić w miarę swobodą konwersację, poruszając przy tym tematy należące do rozmaitych dziedzin.
Jak działa Chat GPT-3?
Chat GPT został uruchomiony w wersji prototypowej 30 listopada 2022 roku. Od tego czasu zyskał dużą popularność, co zawdzięcza między innymi intuicyjnej obsłudze oraz precyzyjnym odpowiedziom, jakie są generowane przez sztuczną inteligencję. Model języka GPT-3, na którym bazuje, został zaprojektowany na podstawie technik uczenia nadzorowanego oraz uczenia przez wzmocnienie. No dobrze, ale jak w ogóle działa Chat GPT-3? I co zrobić, by zacząć z niego korzystać?
Chat GPT wchodzi w interakcję z rozmówcą w sposób konwersacyjny. Oznacza to, że chatbot prowadzi z użytkownikiem prawdziwy dialog, odpowiadając na dodatkowe pytania, kwestionując odpowiedzi udzielane przez drugą stronę (jeśli ma ku temu powody), a nawet przyznając się do popełnionych błędów. Pomagają mu w tym algorytmy głębokiego uczenia, dzięki którym może przetwarzać i generować tekst. Chat GPT to system sztucznej inteligencji opracowany przez OpenAl. I choć dał się poznać licznej grupie użytkowników dopiero w listopadzie 2022 roku, to rozwój GPT-3 został zainicjowany już w 2018 roku.
Chat GPT jest obecnie bezpłatny (ale wyłącznie na czas testów), a dostęp do jego funkcjonalności został umożliwiony we wszystkich przeglądarkach internetowych. Występuje nawet w formie aplikacji mobilnej dla urządzeń z systemem Android i iOS. By móc go przetestować, należy wejść na oficjalną stronę internetową OpenAl i utworzyć tam swoje indywidualne konto. Kilka nieskomplikowanych kroków wystarczy, by zadać pierwsze pytanie robotowi i rozpocząć z nim ciekawą (bądź mniej ciekawą) konwersację.
Dlaczego Chat GPT nie jest idealny?
Coraz więcej osób zadaje sobie pytanie dotyczące realnej skuteczności opisywanego chatbota. Jasne jest, że Chat GPT dobrze radzi sobie z odpowiedziami na zadane przez użytkownika pytania. Wiadomo, że poziom rozwoju sztucznej inteligencji jest na tyle wysoki, by nieustannie śledzić wprowadzane w jej zakresie zmiany, przyglądając się im bacznie i ukradkiem porównując umysł robota do umysłu ludzkiej istoty. Należy jednak pamiętać o tym, że choć Chat GPT zrobił niemałą rewolucję w świecie nowoczesnych technologii, to nie jest idealny. Cechują go pewne ograniczenia, przez co zadania, które wykonuje, nie mogą być porównywane z pracą człowieka. Oto kilka faktów, które mogą Cię zainteresować:
- Chat GPT bywa stronniczy: dane tekstowe, na podstawie których został wyszkolony chatbot, są bogate w stereotypy.
- Chat GPT nie jest kreatywny i nie ma wyobraźni: to model, który idealnie sprawdza się do generowania odpowiedzi na konkretne pytania, znacznie gorzej radzi sobie z zadaniami otwartymi.
- Odpowiedzi Chatu GPT nie zawsze są logiczne: w przypadku skomplikowanych rozmów chatbot może nie zrozumieć intencji rozmówcy i wygenerować nieprzystępny dla użytkownika tekst.
Czy Chat GPT może zastąpić człowieka?
Chat GPT jest obecnie w fazie testów. Zobaczymy, co przyniesie przyszłość. Aktualne ograniczenia Chatu GPT nie pozwalają mu to, by pretendować do roli człowieka – a przynajmniej do modelu, którego „umysł” może równać się z umysłem istoty ludzkiej. Chat GPT bywa wykorzystywany w marketingu internetowym między innymi do:
- wprowadzania nowych produktów,
- promowania nowych produktów,
- wyświetlenia treści marketingowych,
- maksymalizowania konwersji,
- informowania użytkowników o rabatach i promocjach.
Chat GPT powinien być moim zdaniem traktowany jako świetne narzędzie pomocnicze ułatwiające realizację rozmaitych zadań w obszarze marketingu internetowego. Mam świadomość jego ciekawych funkcjonalności, ale wiem jednocześnie, że wymaga wielu modyfikacji, by jego znaczenie stało się o wiele większe niż obecnie. Czy copywriterzy powinni szykować się do walki ze sztuczną inteligencją? Sądzę, że minie jeszcze dużo czasu, zanim modele takie jak Chat GPT będą mogły być porównywane do prawdziwych, inteligentnych umysłów.